Posiadając stronę internetową, która zawiera wiele danych konieczne jest dbanie o kopie zapasowe, które umożliwiają odzyskanie danych w przypadku ich utracenia.
Strata danych może być spowodowana uszkodzeniem serwera, wirusem, czy atakiem hakerskim. Niezależnie czy posiadamy wizytówkę strony, sklep internetowy, forum czy bloga – kopie zapasowe są konieczne!
BackUp pod kontrolą.
Każdy twórca strony internetowej musi posiadać kopie zapasowe witryn należących do jego klientów. Niezależnie czy są to strony oparte na WordPress, Blogger, Joomla czy strona jest statyczna, nigdy nie wolno zapominać o kopiach bezpieczeństwa. Wiele systemów CMS (Content Management System – System zarządzania treścią) posiada możliwość zainstalowania wtyczki, dzięki której mamy możliwość tworzenia kopii zapasowej strony internetowej. Jednak jako klient nie musimy się na tym znać, a odpowiedzialność za sprawne działanie naszej strony ponosi przede wszystkim dostarczyciel usługi hostingowej. Obecnie na polskim rynku istnieje możliwość przywrócenia Backupów nawet do pięciu dni wstecz, dzięki czemu nasze dane zawarte na stronie internetowej są bezpieczne, a strona internetowa po awarii może powrócić do swojego optymalnego stanu. Uniknięcie ryzyka utraty danych łączy się z kilkoma zasadami, o których powinien pamiętać każdy świadomy klient.
Dobry hosting to podstawa!
Pierwsze pytanie, które powinieneś jako klient zadać wybranej przez siebie firmie hostingowej jest określenie częstotliwości tworzenia kopii zapasowych. Jasna informacja powinna być sprawdzona i rzetelna oraz konkretna np. kopie zapasowe są u nas robione codziennie.
Jeśli usłyszysz, że kopie robione są od czasu do czasu od razu wycofaj się ze współpracy.
Kolejną ważną informację, którą powinieneś uzyskać są dane związane ze wstecznością BackUp`ów. Dowiedz się czy jest możliwość odzyskania danych np. 3 dni wstecz. Dlaczego? Wyobraź sobie sytuację, w której wyjeżdżasz w miejsce odcięte od świata na kilka dni, wracasz i okazuje się, że Twoja strona nie działa od 4 dni – chcesz więc odzyskać dane 5 dni wstecz. Dobre firmy hostingowe umożliwiają już odzyskiwanie danych 5, a nawet 7 dni wstecz. Profesjonalne firmy hostingowe przechowują kopie zapasowe w kilku miejscach i nigdy nie na serwerze, na którym jest dana strona internetowa (w przypadku jego awarii utracone jest wszystko). Jeśli kopie zapasowe są przechowywane na innym serwerze powinien on mieć zabezpieczenia umożliwiające blokowanie tych danych przed dostępem innych osób. Dodatkowo powinniśmy posiadać odrębną kopie zapasową naszego serwisu oraz powinny być przechowywane w chmurach takich jak Dropbox czy chociażby Google Drive, wskazówka znajduje się poniżej.
Kopia zapasowa – jak często?
To jak często powinny być tworzone kopie zapasowe powinno być ustalane indywidualnie w zależności od złożoności witryny. Ważne jest dostarczanie informacji o aktualizowaniu danych na stronie, jeśli jest to robione sporadycznie, to kopia danych może być robiona na przykład raz w miesiącu. Jednocześnie jeśli dane na stronie są uzupełniana regularnie i zmieniają się praktycznie każdego dnia (przykładem są sklepy internetowe, które co dziennie poszerzają swoją ofertę) to kopie zapasowe powinny być wykonywane codziennie. Możemy rozdzielić kopię zapasowe na kopię zapasową bazy danych (w której przechowywane są treści, zamówienia, stany magazynowe itp.) oraz kopię zapasową plików. Nie bez znaczenia jest również czas przechowywania kopii zapasowych. Nie powinno usuwać się ich zbyt często. Przyjmuje się, że kopie zapasowe powinny być przechowywane jak najdłużej to możliwe, ponieważ może dojść do sytuacji, że będziemy potrzebować pliki, które np. usunęliśmy jakiś czas temu.
Zasada ograniczonego zaufania
Korzystasz z profesjonalnej firmy hostingowej, ale mimo to powinieneś zabezpieczyć siebie, biznes i stronę internetową na różne sposoby. Rekomendujemy więc tworzenie kopii zapasowych również na własną rękę. Nie mówimy tutaj, że firma hostingowa może zawieść, ale niektóre awarie mogą doprowadzić również do utracenia kopii zapasowej w firmie. Pamiętaj, aby do tego typu samodzielnych działań wybrać odpowiednie narzędzie, może Ci w tym pomóc również firma, która opiekuje się Twoją stroną. Wskazówka – Wiele ogólnodostępnych narzędzi jest bardzo prostych w obsłudze. Przykładem jest wtyczka UpdraftPlus – Backup/Restore dedykowana dla WordPress, która jest przejrzysta i prosta, dzięki której zrobimy kopię zapasową bazy danych jak i plików naszej strony z rozróżnieniem na wtyczki, pliki strony, uploadowane (zaimportowane) pliki. Ważne jest również gdzie będziesz przechowywał swoje dane. Dobrze aby kopie zapasowe były przechowywane w wielu różnych miejscach. Przede wszystkim nie przechowujemy danych na jednym komputerze, (dotyczy to zarówno osób prywatnych jak i firm hostingowych), w przypadku jego awarii wszystkie dane zostaną utracone. Przechowuj więc swoje dane poza komputerem i najlepiej na kilku nośnikach.
Bądź świadomym klientem
Tworząc stronę internetową dla swojej firmy powinieneś mieć świadomość jak ważne jest tworzenie kopii zapasowych. Pomoże Ci to również w zweryfikowaniu profesjonalizmu firmy, z którą masz zamiar współpracować w zakresie hostingu oraz tworzenia i opieki strony internetowej. Pamiętaj, że zlekceważenie wytycznych o których miałeś możliwość przeczytać powyżej może skutkować bezpowrotnym utraceniem danych z Twojej strony internetowej, oraz narażeniem na straty finansowe w firmie.
Zobacz nasze wybrane realizacje
Więcej realizacji© 2010-2024 GraphicPoint sp. z o.o. / Serwisy internetowe Warszawa, Wordpress, Pozycjonowanie, Polityka prywatności i RODO