• Strona główna
 • »
 • SEO
 • »
 • Bezpieczeństwo stron internetowych ponad wszystko – Certyfikat SSL

Bezpieczeństwo stron internetowych ponad wszystko – Certyfikat SSL

Bezpieczeństwo, SEO

 

      Zabezpieczanie stron internetowych stało się priorytetem przedsiębiorców i osób tworzących strony internetowe. Nasilenie się ataków hakerskich i rosnąca ilość danych przechowywanych na stronach internetowych, w tym danych personalnych, nie pozwala nawet na najmniejsze ryzyko ich zniszczenia lub kradzieży.

      Jednym z podstawowych narzędzi chroniących strony internetowe jest Certyfikat SSL. Jest to narzędzie, które ma za zadanie poświadczenie wiarygodności domeny lub domeny i jej właściciela. SSL potwierdza bezpieczeństwo zaszyfrowania danych, które są przesyłane pomiędzy użytkownikiem, a serwerem. W wielkim skrócie można powiedzieć, że gwarantuje on poufność danych i komunikacji pomiędzy stroną internetową, serwerem i użytkownikami.

 

Skąd użytkownik wie, że dana strona jest chroniona?

      Zabezpieczone strony internetowe łatwo rozpoznać ponieważ na pasku adresu widnieje zapis https:// i często pokazywany jest również ikona kłódki, natomiast przy stronach niezabezpieczonych istnieje jedynie oznaczenie http://. Przy stronach o wysokim ryzyku utraty danych adres zaznaczony jest na zielono co świadczy o wysokim prestiżu certyfikatu, można się z tym spotkać między innymi na stronach banków. Obecnie najpopularniejsze przeglądarki internetowe Google Chrome, FireFox, Internet Explorer oraz Oprera informują użytkownika, że strona internetowa na którą chce wejść nie jest zaszyfrowana pokazując komunikat „Niebezpieczna” / „Not secure”, aktualizacja ta pojawiła się w październiku 2017 roku. Przeglądarki oraz wyszukiwarka Google od tej chwili pokazują w ten sposób wszystkie strony, które wymagają podania danych użytkownika (formularze, logowania, wyszukiwania) i nie są zabezpieczone. Obecnie około 90% stron nie posiada certyfikatu SSL i informują użytkownika o potencjalnym niebezpieczeństwie. Może to zniechęcić go do wejście na daną stronę i skorzystania z proponowanych przez nią usług. Można więc śmiało powiedzieć, że w dzisiejszych czasach brak certyfikatu SSL to narażanie się na utratę klientów. Świadomość użytkowników Internetu stopniowo się zwiększa, między innymi poprzez nagłaśnianie problemów związanych z atakami hakerskimi i utratą lub wyciekaniem danych.

Widok paska przeglądarki SSL

Dlaczego warto zainwestować w certyfikat SSL dla swojej strony?

      Certyfikat zapewnia holistyczną ochronę strony internetowej oraz poufność wszystkich danych, które użytkownik Internetu musi pozostawić na stronie bądź przesłać je drogą elektroniczną. Zawdzięczamy to przede wszystkim szyfrowaniu połączeń, gdzie szyfr im dłuższy tym strona jest bardziej bezpieczna dla użytkownika i właściciela. Dane zapisywane są kryptograficznie, dzięki czemu nie można ich samodzielnie modyfikować. Strona, która posiada tego typu certyfikat postrzegana będzie przez użytkownika jako wiarygodna i bezpieczna, w przeciwieństwie do stron bez SSL, które nie gwarantują bezpieczeństwa użytkowników. Ważne jest, że certyfikat jest kupowany i rejestrowany na konkretną nazwę domeny, a z tym łączą się również inne korzyści. Mianowicie certyfikat jest jednym z elementów rankingowych Google, dzięki czemu strona ta może być wyżej pozycjonowana. Tego typu zabezpieczenia gwarantuje między innymi jedna z najlepszych firm na świecie dostarczająca certyfikaty SSL typu – Certyfikat Rapid SSL. Jednocześnie kiedy firma posiada więcej subdomen polecane jest korzystanie z certyfikatu z rodzaju Rapid Wildcard. W tym przypadku chronione będą również domeny drugiego rzędu. Przykładowo Certyfikat SSL typu Wildcard wystawiony dla “.graphicpoint.pl”, będzie również szyfrował dane dla wszystkich naszych domen drugiego rzędu, czyli np. “strony.graphicpoint.pl”, “grafika.graphicpoint.pl”, “projekty.graphicpoint.pl” oraz dla naszej domeny głównej “graphicpoint.pl”.

 

Dlaczego bezpieczeństwo stron internetowych jest tak ważne z punktu widzenia prowadzenia Twojego biznesu?

      Już w 2017 roku obserwowano rosnącą ilość ataków hakerskich skierowanych do wielkich przedsiębiorstw, małych firm oraz indywidualnych użytkowników. Coraz powszechniejsze stały się ataki typu ransomware, czyli takie, które blokują dostęp do urządzenia lub danych, a w zamian za ich przywrócenie żądane są korzyści finansowe. Od początku 2018 roku ataki nasilają się i przyjmują coraz to nowsze formy. Jednym z najważniejszych zagrożeń dla stron internetowych mogą okazać się ataki typu Data Sabotage, gdzie dane są modyfikowane przez długi okres czasu i ich odtworzenie staje się praktycznie niemożliwe. Nasilają się również ataki na urządzenia mobilne. Szacuje się, że światowe straty wynikające z cyberprzestępczości wynoszą na dzień dzisiejszy ponad 50 miliardów dolarów. Dlatego warto inwestować w nowoczesne systemy zabezpieczeń, które chronią nie tylko Ciebie jako przedsiębiorcę, ale również twoich klientów.

Skąd pochodzą cyberataki na Polskę - TOP10

 

Źródło: newsrm.tv, ssl.certum.pl, certyfikatyssl.pl, nkomputerswiat.pl, kei.pl

 

Zobacz nasze wybrane realizacje

Więcej realizacji
 • DeRoom – wynajem pokoi

 • VESTORIA – inwestycje

 • miniaturka

  Przedszkole sportowa kraina

 • VIZARD – MODA MĘSKA

 • Marcin grzywacz – biegły rewident

 • LOGOS – targówek

 • Rollup – legalnie w polsce

 • defloudiving_miniatura

  Deflou Diving – explorer store

 • Identyfikacja wizualna

  Identyfikacja wizualna Solitax