Dobry hosting podstawą sprawnego działania strony

Bezpieczeństwo, Hosting

Z pojęciem hosting spotkał się każdy, który zdecydował się na założenie własnej strony internetowej. Jednak co w rzeczywistości kryje się za tym pojęciem i dlaczego hosting jest tak ważny z punktu widzenia funkcjonowania strony. Dlaczego warto zainwestować w dobry hosting i jakie to przyniesie korzyści dla firmy. Mamy dla was kilka podpowiedzi.

Co to jest hosting?

                Na początku warto wyjaśnić czym jest hosting. Najprościej można to wyjaśnić jako miejsce na podłączonym do Internetu komputerze zwanym serwerem, który pracuje nieustannie. Strona internetowa musi posiadać miejsce na serwerze, aby mogła poprawnie działać. Jeśli serwer przestał by działać, strona internetowa nie będzie dostępna dla użytkowników. Udostępnienie takiego miejsca na rzecz działania twojej strony nazywane jest właśnie hostingiem. W zależności od tego jak bardzo rozbudowana jest witryna i jakich funkcji od niej wymagasz właściciel serwera udostępnia miejsce w którym możesz gromadzić dane z małych stron internetowych, sklepów internetowych, kont e-mailowych i innych. Obecnie na rynku funkcjonuje wiele firm oferujących hosting. Przed podpisaniem umowy należy dobrze zapoznać się z ofertą, nie tylko ze względu na cenę, ale przede wszystkim pod względem jakości hostingu.

hosting_2

„Serwer”, źródło: despachotres.com

Jak wybrać dobry hosting?

Jak wspomniano wcześniej istnieje ryzyko, że wykupiony przez nas hosting może działać nieprawidłowo, a wtedy nasza strona internetowa przestanie działać i nie będzie dostępna dla użytkowników. Jednak jest kilka wytycznych, którymi warto się kierować podczas wybierania oferty hostingowej. Jako świadomy klient powinieneś mieć podstawową wiedzę w tym zakresie.  Najważniejszym parametrem, o który warto zadbać jest „Uptime” czyli czas bezawaryjnego działania serwera wyrażony najczęściej w procentach czasami nazywany gwarantowaną dostępnością usługi. Najbardziej pożądana wartość to 99% i warto dowiedzieć się czy firma, którą wybrałeś gwarantuje taki wskaźnik.  Bardzo ważna jest również szybkość łącza, im lepsza jakość i szybkość połączenia serwera firmy hostingowej z Internetem tym lepiej będzie wyświetlać się twoja strona. W dobie rosnącej ilości zagrożeń związanych z ochroną danych stron internetowych ważne jest również zwrócenie uwagi na zabezpieczenia serwera. Firma, w której decydujesz się na hosting powinna zapewnić ochronę danych twojej strony internetowej oraz jej użytkowników. Warto również zwrócić uwagę, aby serwer był dostosowany do strony internetowej, która ma się na nim znaleźć. W pierwszej kolejności zapytaj twórcę twojej strony o jej wymagania hostingowi. Jeśli strona jest bardzo rozbudowana oferta hostingu powinna obejmować dedykowany serwer pod potrzeby takiej strony. Po uzyskaniu informacji o swojej stronie od webmastera sprawdź jakie limity powierzchni dyskowej oferuje wybrany hosting. Dla prostych stron niejednokrotnie wystarczy przestrzeń dyskowa o pojemności 200MB. Jednak jeśli strona jest rozbudowana, posiada dużą ilość zdjęć, plików multimedialnych czy filmów i dodatkowo posiada skrzynkę mailową pod domeną strony to konieczna jest znacznie większa ilość przestrzeni dyskowej. Obecnie za minimum limitu przestrzeni w firmach hostingowych uważa się 1GB (1024MB). U nas konta hstingowe zaczynają się już od 2GB danych na start. Zwróć również uwagę na wielkość oferowanego transferu danych.
Transfer to ilośc danych, które jednorazowo pobierają użytkownicy twojej strony podczas jej użytkowania. Im bardziej rozbudowana strona tym potrzebny jest większy transfer. Obecnie małe konta hostingowe posiadają transfer danych na poziomie 10GB miesięcznie.

hosting_1

Dlaczego dobry hosting jest ważny?

Przede wszystkim dobry i szybki hosting pozwala na sprawne wczytanie twojej strony internetowej, nie zależnie czy będzie to mała prosta OnePageowa strona, rozbudowany portal lub sklep internetowy. Obecnie użytkownicy Internetu są niecierpliwi i chcą, aby użytkowana przez nich strona szybko i sprawnie się wczytywała, nie zależnie od tego jak szybko się po niej poruszają. Dodatkowo dobry hosting zapewnia codzienne tworzenie kopii zapasowych, dzięki czemu dane zawarte na twojej stronie internetowej są bezpieczne i nie musisz się sam o to martwić (więcej na ten temat TUTAJ). Ważne jest również, że dobre firmy hostingowe zapewniają bezpieczeństwo danych użytkowników strony między innymi poprzez zabezpieczanie ich certyfikatem SSL. Stabilność i bezpieczeństwo strony internetowej są w dzisiejszych czasach podstawa funkcjonowania przedsiębiorcy w Internecie.

Zobacz nasze wybrane realizacje

Więcej realizacji
 • solitax – Legalnie w polsce

 • VESTORIA – inwestycje

 • miniatura

  Mobilny Fryzjer

 • miniaturka

  blog tak po prostu wnętrza

 • miniaturka

  Przedszkole sportowa kraina

 • VIZARD – MODA MĘSKA

 • DeRoom – wynajem pokoi

 • mile mood – dla mieszkańców

 • BHP & Centrum PPOŻ